مقالاتپرورش و نگهداری گیاهان

نگهداری گیاه پتوس در پنلهای دیوار سبز گل آویز

پتوس در ویوار سبز

گیاه پتوس نوعی گیاه رونده است،  با برگ های سبز قلبی شکل و نوک تیز که گاهی رگه های سفید، زرد یا سبز کم رنگ روی آن ها دیده می شود.

خانواده پتوسها شامل گونه های مختلفی میشوند که هر کدام زیبایی نحصر به خود را دارند مانند:

پتوس حصیری،پتوس هاوایی ، ماربل،ارتشی، سیاه ، چرمی ، مرمری ، ملکه طلایی ، سبز یا جید و ….. اما بطور کل نمامی خانواده پتوسها جزو گونه های بسیار زیبا برای کشد در پنلهای دیوار سبز گل آویز میباشد.

این گیاه میحط روشن با نور متوسط و غیر مستقیم را دوست دارد . اما میتوان در محیطهای کم نور نیز با تامین نور توسط لامپهای فلورسنت و یا نورهای مخصوص رشد گیاه از پرورش و کشت این گیاه لذت برد.

پتوس حصیری

پتوس برای کشت در پنلهایی که در مکان هایی مثل دفاترکار و سالنهای پذبرایی و محیط داخلی آپارتمانها بسیار عالی است.

پتوس در خاک گلدانهای معمولی رشد بسیار خوبی را دارد و از آنجایی که در پنلهای دیوار سبز گل آویز عمل کود دهی به راحتی انجام میگیرد ، رشد خوبی را مشاهده خواهید کرد.

پتوس از نظر آبیاری به خاکی همیشه مرطوب نیاز دارد که با توجه به سیستم اتوماتیک پنلهای دیوار سیز این امر به راحتی و بدون هیچ زحمتی برای شما انجام خواهد گرفت.

بیماریهای شایع گیاه پتوس:

زرد شدن و یا ریزش برگها: اگر بعد از مدتی برگهاتی گیاه شما شروع به زرد شدن نمود باید حتما خاک و شرایط آبیاری گیاه را بررسی نمایید. غرق شدن ریشه گیاه درون خاک با رطوبت بالا باعث زرد شدن و ریزش برگهای این گیاه خواهد شد. برای رفع این موضوع از طریق پنل کنترل سیستم آبیاری تایم آبیاری را کم نمایید.

حاشیه قهوه ای و لکه های قهوه ای بر روی برگها: برخلاف موضوع قبلی این حالت زمانی ایجاد میشود که میزان آبیاری گیاه کم بوده و گیاه دچار تشنگی میشود. این حالت معمولا در فصول گرم و تابستان که میزان تبخیر آب بالایی وجود دارد ایجاد شده و میتوانید با افزایش تایم آبیاری از طریق پنل تنظیم سیستم آبیاری این مشکل را رفع نمایید.

برگهای شل و پیچ خورده: این حالت زمانی رخ خواهد داد که دمای محل کشت گیاه بسیار سرد شود چرا که این گیاه به دمای پایینتر از 10 درجه سانتیگراد بسیار حساس میباشد.

افزایش فاصله بین برگها: اگر در ساقه گیاه خود مشاهده کردید که بین برگها و محل جوانه های جدید فاصله بیش از حد ایجاد شده باید به شرایط نوری محل کشت گیاه توجه کنید . چرا که این حالت زمانی ایجاد میگردد که نور مناسب و کافی برای رشد گیاه فراهام نباشد.این مشکل را به دو طریق میتوانید رفع کنید :جابجایی گیاهان به محلی با نور بیشتر و مناسب و یا استفاده و بکارگیری نورهای مخصوص رشد گیاه.

از دست رفتن ابلغی برگهای گیاه: یکی دیگر از علایم کمبود نور در محل رشد گیاه از بین رفتن سفیدی و یا رنگدانه های برگها میباشد که این مورد را هم میتوانید با افزایش نور محل کشت گیاه رفع نمایید.

نوک برگها خشک و چروکیده میگردد: این عارضه زمانی اتفاق میافتد که میزان رطوبت هوای محل کشت کم شده و هوا فاقد رطوبت لازم برای رشد گیاه باشد. در پنلهای دیوار سبز گل آویر معمولا این مشکل به ندرت رخ خواهد داد  . در صورت وقوع چنین حالتی برای گیاه شما میتوانید با مه پاشی این مشکل را رفع نمایید.

توقف رشد گیاه: این حالت ممکن است بر اثر عوامل زیادی برای گیاه پتوس شما بوجود آید . اما مهمترین عامل در ایجاد چنین حالتی میتوان به کمبود مواد غذایی در سیستم آبیاری گیاهان نام برد. برای رفع این مشکل میتوانید با افزودن میزان معینی کود به سیستم آبیاری پنل دیوار سبز این مشکل را رفع نمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *